شیربرنزی- شیر باستانی برنزی-شیرفارغان-


توجه باستان شناسان به مجسمه شیر برنزی هرمزگان

مجسمه شیر برنزی با ۶۲ کیلو وزن که مربوط به دوره هخامنشی است، مورد توجه بوده است.

دکتر مهدی رهبر، باستان شناس، با بیان این که شیر برنزه کشف شده در منطقه فارغان حاجی آباد از شهرستان های استان هرمزگان یک شیر غران است که به طرفی در حال حمله است گفت: بلندی این مجسمه حدود ۴۲ سانتیمتر است که زیر ۴ دست و پای آن ۴ میخ مخروطی شکل وجود دارد که ۸ سانتیمتر بلندی دارد و نشان می دهد این مجسمه برنزی در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

وی در تشریح ویژگی های این شیر برنزی خاطرنشان کرد:  هیبت این شیر، یک شیر غران با یک دم برگشته و دهن باز است که به طرفی در حال حمله است و از ۲ قسمت سر و بدن تشکیل شده است که سر به صورت جدا به بدن الحاق شده و به نظر می رسد سر نسبت به بدن بزرگتر است و این نشان می دهد که یک شیر نر است. وی افزود: سر و بدن شیر دارای تناسب بوده و بدن کشیده، دم برگشته آن که در انتهای آن یک توده مو (که بوسیله ضربات ساخته شده) وجود دارد و همچنین سبیل هایی که از زیر سوراخ بینی شروع و در انتها پیچ خورده با اغراق غرش های آن را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: درپشت این شیر جای ستون فقرات که از بالای سر تا دم یک حاشیه ۲ سانتی وجود دارد که دور آن تزئینات ریزی انجام شده و روی پیشانی حیوان چند خط شکسته دیده می شود که چین های آن را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: دهان باز شیر بگونه ای است که هیبت آن هنرمندانه القا شده و چشم های مثلثی شکل، گوش های گرد و کوچک متناسب با صورت و وجود ۴ دندان نیش بزرگ که در فک بالا و پایین به فاصله ۶ تا ۷ سانت قرار گرفته و زبان بیرون آمده آن از حد فاصل بین ۲ دندان فک بالا و پایین غرش شیر را به صورت هنرمندانه نشان می دهد.

وی با بیان این که بین ۲ گوش حیوان خطوطی که خیلی کم کنده شده توانسته پشت سر را نشان دهد یادآور می شود: ماهیچه های پا را خیلی خوب نتوانسته اند القا کنند ولی با حاشیه های برجسته هنرمند توانسته ماهیچه های قوی شیر را نشان دهد و پنجه های قوی و جلو بودن پای راست به گونه ای است که می خواهد حمله کند. شیر در دوره مادها و هخامنشی ها به عنوان نماد قدرت و صلابت مطرح بوده است.

معماری شاخصی که تخریب شد

 بقعه مبارکه امامزاده  شاه رکن الدین (ع) بزرگوار از نوادگان  امام سجاد (ع) تاریخ دیگر را در پیشینه این سرزمین ثبت می کند. وبقه حضرت بی بی در میمند زیارت  حضرت ابوالفضل (مورت)درنظام آباد

  زمین نخستین مسجد عصر فعلی این منطقه نیز اهدایی مرد بزرگ و خیر فارغان- اکرم آقا معتضد کیوانی است.  دبستان ناصری فارغان به نام ناصر معتضد کیوان اهداکننده ساختمان سال تحصیلی  ۳۰-۱۳۲۹ و  دبستان بخوان سال تحصیلی ۳۵-۱۳۳۴  احداث شده اند.

جواهری در جنوب ایران

«فارغان» را باید جواهری در جنوب نامید که سرزمین کلانتر نشین، شهرآئینی هست. می گویند ضرب سکه دراین شهر انجلم می شده و آثار مکشوفه از دل خاک این سرزمین بیانگرسکه هایی عجیب از دوران باستان خبر می دهد.اما این حکایت همچنان ادامه دارد………

منتشرشده توسط

آذین

ارشتکس علاقه به تاریخ (ابنیه) شمال هرمزکان فارغان (فارغانات).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *