فارغان-فارغانات

 

فارغان

 سرزمینی با فرهنگ کهن ودیرینه ازدوران مادها و زردشت که در شمال هرمزگان قرار دارد. سرزمینی شهرآئینی. منطقه ای با تمدن وفرهنگ قدامت دیرینه قدمت تندیس شیر برنزی در بسته فارغان گویا این سرزمین باستانی به دیرینه ترین دوران تا سالها پیش از میلاد مسیح (ع)هست.با نزدیک بودن به چهار راه تمدن تا سی کیلومتری تپه باستانی یحیی وداشتن ابنیه های بسیار کهن وجستجودر کتب قدیمی با چندین اسم واسامی مارا اشنا می سازد.

 موقعیت گیتا شناسی «فارغان»

 فارغان (فارغانات) از کهن روزگاران در ۷۵ کیلومتری شهرستان حاجی آباد ودر ۲۴۰ کیلومتری شمال شرق مرکز استان هرمزگان،  هست. برزنی با مساحت تقریبی ۴۰۰۰ کیلومتر مربع که ارتفاعات کوه سرخ (ده شیخ) ابگرم وچار تاقی بزرگ در مرز پریکانی ها وکارمانیان قدیم دو اشکویه زیبا را تداعی میکند. و دشت ارزوئیه در جنوب استان کرمان در شمال هرمزگان. درجنوب بر  برخش بلند ترین ارتفاعات استان (تشگرد)۳۲۶۰ما را برای گردشگری دعوت میکند.

برزن شرقی توشهر احمدی-پاشغ احمدی وکاشان احمدی پوراحمدی وجغدر احمدی ودرنهایت لرد احمدی دشتی پر از درختان گز، غریچ درمنه-زونگ-ودیگر گیاهان دارویی وصحرایی وبه طرف جنوب تپه ماهور و درنهایت انتهای کوه زاکرس را در غرب بر برزنی باستانی تارم زمین، رنگ زرد وگلی غروب از فارغان برکوه سیروئیه چشم را نوازش می بخشد.

گردش توریستی از بندعباس به فارغان

نشانی باغ را از باغبان باید پرسید؛ از تنگ دل تونل تنگ زاغ که زیبا گذر کردیم؛ به روستای دیدنی سرچاهان رسیدیم؛ سپس قلعه گهکم ما را به دیدن دعوت کرد؛ آنگاه به تونل تزرج  که راه ورود به یک عالمه زیبایی است تبریک گفتیم و گذر کردیم؛ به دو راهی» درودی « رسیدیم. پس از آن سیروئیه، شمیل، جائین ودشت آشکارا را پشت سرگذاشتیم. به کش روخونه زیبا رسیدیم، البته از مجاور سد بزرگ فرغو گذشتیم از آنجا به بندکوه ودوراهی مزرو دوراهی میمند و نهایتا به فارغان اگر بخواهیمبخون وتیدر را هم ببینیم کار مان برای دیدن واماکن وابنیه های باستانی چشم انتظار نگذاریم

زادگاه مردمان آزاده

« فارغان» از کلمه فارغ به معنی آزاد ، رها و آسوده گرفته شده است. از آنجا که این سرزمین ،مکانی امن،دلنشین و خوش منظر و دارای آبهای گوارا و خنک بوده و مردمانش فارغ از هیاهو  و مشکلات در این سامان به استراحت و خوشی می پرداختند لذا کلمه فارغان به معنی کسانی که آزاد  و رها هستند در مورد این سرزمین دوست داشتنی به کار رفته که مردمان آزاده در آن سکنا گزیده اند.

تاریخ کُهن و انسان هایی متمدن

اشکفت «جناب علی « یادگاری از تاریخ مانده است. پیشینه فارغان،  بواسطه وجود آثار و بقایای موجودآتشکده  که نشان از قدمت دیرینه  وکهن این سرزمین در آیین یکتا پرستی دارد به دوران کهن ودیرینه می رسد،  با توجه به آثار به دست آمده همچون مجسمه شیر مفرغی۶۳ کیلوگرمی مکشوفه سال ۱۳۶۲ روستای بُسته این سرزمین که قدمت آن بیش از ۱۸۰۰سال پیش از میلاد مسیح (ع)می رسد و هم اکنون به دلایل امنیتی  درموزه کرمان نگهداری می شود راز بزرگی از شهری زیر این سرزمین فعلی دارد.  خطه ای که  قلعه ها  و دژهای گوناگون که آثار بسیاری از آنها هنوز پا بر جاست و همچنین آثار کشاورزی موجود مربوط به هزاران سال قبل ، بیانگر تمدنی کهن و باستانی و تاریخی درخشان فارغان دارد .  دهکده سید نشین بُندان  نیز که به عهد عقیق فارغان شهرت دارد نیز دلیل محکمی بر قدمت  چند هزار ساله این دیار زیباست. سرزمینی که تاکنون ناشناخته مانده است و شاید روزی دست طبیعت ویا هم باستان شناسان راز نهفته در دل خاک  این سرزمین را کشف کنند.

منتشرشده توسط

آذین

ارشتکس علاقه به تاریخ (ابنیه) شمال هرمزکان فارغان (فارغانات).

11 دیدگاه در “فارغان-فارغانات”

  1. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *