شمیل مرکز صنعت فارغانات

روستا وبرزن شمیل تولید کننده انواع و اقسام  درختان ودرختچه ی  گرم سیری وصنعتی مانند ذرت هندوانه خارج از فصل و گندم وخرما خرمای مجول توسط آقای ایرج شریفی کاشته وبسیار………

آغاز کشت هندوانه خارج از فصل در ۱۲۰۰ هکتار زمینهای کشاورزی روستای شمیل، حاجی آباد که بهترین تولید کننده هندوانه خارج از فصل کشور می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ صفدر امیری رئیس شورای روستای شمیل در گفتگو با خبرنگار پیارم، اظهار کرد: روستای شمیل از توابع شهرستان حاجی آباد می باشد که همه ساله در این فصل سه محصول هندوانه، سیب زمینی و خیارسبز را خارج از فصل کشت می کند.

رئیس شورای روستای شمیل افزود: در حال حاضر در روستای شمیل حدود ۱۲۰۰ هکتار کشت هندوانه به صورت نایلونی، ۳۵۰ هکتار سیب زمینی و ۴۰ هکتار خیار سبز کشت شده است.

امیری اظهار داشت :پیش بینی میشود از این میزان سطح زیر کشت ,بالغ بر ۴۰۰۰۰ تن هندوانه برداشت گردد.

وی افزود سطح زیر کشت در سال جاری نسبت به سال گذشته به علت افزایش سطح زیر کشت گندم ۲۰ درصد کاهش داشته است

ایشان خاطر نشان کرد:از هر هکتار,مقدار ۳۰ تن محصول برداشت خواهد شد و ارقام کشت شده هندوانه آستارا خان نیاگارا وps  می باشند .

امیری عنوان کرد: هندوانه شمیل یکی از مرغوبترین از لحاظ کیفیت و طعم هندووانه در کشور می باشد که مشتری زیادی دارد و همه ساله از ۱۵ اوردیبهشت به بعد این هندوانه وارد بازار می شود.

وی بیان کرد: کشت هندوانه خارج از فصل در شمیل از ۲۰ بهمن ماه ، سیب زمینی ۱۰ بهمن و خیارسبز نیز از ده بهمن ماه کشتشان آغاز می شود و خیارسبز در پایان اسفند و سیب زمینی از ۱۵ فروردین در شمیل برداشت می شود.

امیری در ادامه با اشاره به مشکل کشاورزان منطقه در خصوص جاده افزود : یکی از مشکلات کشاورزان منطقه جاده بین مزارع می باشد که شن ریزی و خاک کوبی شده است ولی آسفالت نمی باشد و مشکلاتی رابرای کشاورزان به وجود آورده است.

رئیس شورای شمیل عنوان کرد: به دلیل خشکسالی های پی در پی و کمبود آب کشاورزان تصمیم به گرفتند که زمین های کشاورزی خود را آبیاری قطره ای و یا تحت فشار کنند که بخشی از کار انجام شده است و پیمان کار برای ادامه کار نیماده و کشاورزان دقدقه این را دارند که اگر پیمانکار به تعهدات خود عمل نکند در تابستان مردم روستا به مشکل بر می خورند.

حمایت مسولان بیمه از کشاورزان جدی تر شود. ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ساعت ۱۲:۱۱

مسئول نظام صنفی کشاورزان شهرستان حاجی آباد گفت :با توجه به اینکه اکثر کشاورزان حاجی آبادی محصولات خود را بیمه می کنند اما بیمه درمواقع پرداخت خسارت حمایت کافی از کشاورزان نمی کند.

به گزار ش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ،ایرج شریفی افزود : امروزه اگر شخصی خود رو خود را یک میلیون تومان بیمه می کند بیمه تا سقف ۲۰۰میلیون تومان خسارت به آن می دهد اما در بخش کشاورزی پرداخت خسارت به ۲۰هزار تومان هم نمی رسد .

وی با اشاره به اینکه ۴۷درصد مردم در روستا ها زندگی می کنند بیان داشت : بخشیدن جرایم بانکی کشاورزان ، ایجاد جاده های بین اراضی کشاورزی و کمبود آب ازمهمترین مشکلات کشاورزان شهرستان حاجی آباد است.

شریفی گفت : یک سوم اراضی کشاورزی این منطقه به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است واین باعث افزایش راندمان تولید شده است.

وی در پایان تاکید کرد : مسولان باید در اختصاص اعتبارات به بخش کشاورزی حاجی آباد نگاه ویژه تری داشته باشند.

منتشرشده توسط

آذین

ارشتکس علاقه به تاریخ (ابنیه) شمال هرمزکان فارغان (فارغانات).

17 دیدگاه در “شمیل مرکز صنعت فارغانات”

  1. من امروز بیش از ۳ ساعت در حال مرور سایت هستم ، اما هیچ وقت مقاله جالبی مثل شما پیدا نکردم. ارزشش به اندازه کافی برای من ارزش دارد به شخصه ، اگر همه صاحبان وب سایت و وبلاگ نویسان مانند گذشته مطالب خوبی ایجاد کنند ، اینترنت بسیار سودمندتر از گذشته خواهد بود.

  2. سایت دارای محتوای موردعلاقه‌مان، از محتواهای مفید تاریخی که در اینترنت می‌بینیم حمایت می‌کنیم و از این منظر می‌توانیم در توسعهٔ کیفیت محتوای این سایت سهیم باشیم.

  3. مهارت در این سایت و تداوم در آن می‌تواند نقش به سزایی در ایجاد شانساندن تاریخ منطقه فارغانات وشمال هرمزگان همرا باشد تشکر ویژاز دست اندرکاران .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *