نگاهی به قله های- دغ-بُنه-بخون(بخوان) بخو- تشگرد

ساعت ۶:۳۰ دقیقه بامداد با کوله ای به پشت به سمت جنوب حرکت میکنیم ، مسیر از طریق یک پاکوب شروع میشود و در همان ابتدای کار وارد یک دره میشویم که یک رودخانه ولی بدون آب ما را همراهی میکند گویا این رودخانه در فصل پر باران به جریان می افتد .

گیاهانی که راهنما در طول مسیر به ما نشان داد عبارتند از : گیاه جَفت یا روناس ، درخت بَنه ، پونه کوهی ، جن جره که برای چسباندن مورد استفاده قرار می گیرد و جوشانده آن برای چشم درد و دندان درد کاربرد دارد .

گیاه تل ویس که برای درست کردن طناب کاربرد دارد ، شمشاد نتاربیه ، درمنه که گیاهی ست کویری که شتران خیلی به آن علاقه دارند و برای معده درد استفاده میشود ، رزُک که میوههایی همچون آلبالو دارد که فصل آن اردیبهشت ماه است .

گل درخت بَنه که به رنگ قرمز است و شباهت زیادی به تاج خروس داشت و بسیار زیبا بنظر می رسید و خلاصه کسانی که علاقه مند به گونه های گیاهی و جانوری میباشند میتوانند با کمک راهنمایان و مردمان محلی این منطقه کتابی از این دست بنویسند 

در ارتفاع ۱۶۰۰ متری به یک دروازه سنگی بنام کمپل یا کوه پل می رسیم که در سمت راست ما و در ارتفاعی بالاتر در دل کوه دیده میشود و پس از چند کیلومتری که راهپیمایی میکنیم و در ارتفاع ۱۷۰۰ متر به دره ای عمیقی بنام تنگور می رسیم که صدای انعکاس و پژواک خود را به زیبایی می شنویم .

چشمه آب کلاغ

در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه صبح و در ارتفاع ۲۴۷۰ متری به چشمه “آب کلاغ” می رسیم که آب چشمه در نقاط مختلفی که از زمین فوران زده کاملا” یخ بسته و به شکل بسیار زیبایی درآمده است و در یکی از چشمه ها قطر یخ بسیار ضخیم بنظر می آید.

۳ نفر از همنوردان تصمیم می گیرند که دیگر ادامه ندهند و در کنار همین چشمه استراحت کنند و سه نفر دیگر به همراه دادشاه و پسرش تصمیم به ادامه مسیر می گیریم و در ساعت ۱۲ و در ارتفاع ۲۶۳۲ متری به گردنه گدار بُنه می رسیم .

قله تشگرد از نمایی دورتر

بر روی گردنه منظره زیبایی از قله تشگرد و قله بُنه را میتوانیم مشاهده کنیم و از آنجایی که قله بُنه خیلی نزدیکتر بنظر می آید و اینکه بدلیل کوتاه بودن روزها در زمستان ، زمان لازم تا رسیدن به قله تشگرد و برگشت را نداریم و همینطور جدایی از سه نفر دیگر از دوستان تصمیم می گیریم قله بُنه را صعود کنیم .

 قله تشگرد ۳۲۶۰ متر از کوه فارغان زمین از نمایی نزدیکتر

پس از استراحت دوباره مسیر را ادامه می دهیم و با کمی افزایش ارتفاع سد فرغویه و شهر فارغان را میتوانیم از دور دستها ببینیم . در ساعت ۱۳ هومن همنورد ۱۰ ساله خسته میشود و پدر نیز بخاطر فرزند در ارتفاع ۲۸۰۰ متری مجبور به ماندن میشود تا آتشی روشن کنند و گرم بمانند تا ما از قله بازگردیم .  این متن از سایت کده پیمایی برداشت جوانانی اهل بخوان هستند که کوه وقله های زیادی در فصل های متعدد فتح کرده اند اسامی من ندارم درصورت رضایت عکس و معرفی فرمائید، اگر منابع ان کسی دارد به مدیر سایت اطلاع دهد آزین.🎖🏅🏆