شیربرنزی- شیر باستانی برنزی-شیرفارغان-


توجه باستان شناسان به مجسمه شیر برنزی هرمزگان

مجسمه شیر برنزی با ۶۲ كیلو وزن كه مربوط به دوره هخامنشی است، مورد توجه بوده است.

دكتر مهدی رهبر، باستان شناس، با بیان این كه شیر برنزه كشف شده در منطقه فارغان حاجی آباد از شهرستان های استان هرمزگان یك شیر غران است كه به طرفی در حال حمله است گفت: بلندی این مجسمه حدود ۴۲ سانتیمتر است كه زیر ۴ دست و پای آن ۴ میخ مخروطی شكل وجود دارد كه ۸ سانتیمتر بلندی دارد و نشان می دهد این مجسمه برنزی در یك محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

وی در تشریح ویژگی های این شیر برنزی خاطرنشان كرد:  هیبت این شیر، یك شیر غران با یك دم برگشته و دهن باز است كه به طرفی در حال حمله است و از ۲ قسمت سر و بدن تشكیل شده است كه سر به صورت جدا به بدن الحاق شده و به نظر می رسد سر نسبت به بدن بزرگتر است و این نشان می دهد كه یك شیر نر است. وی افزود: سر و بدن شیر دارای تناسب بوده و بدن كشیده، دم برگشته آن كه در انتهای آن یك توده مو (كه بوسیله ضربات ساخته شده) وجود دارد و همچنین سبیل هایی كه از زیر سوراخ بینی شروع و در انتها پیچ خورده با اغراق غرش های آن را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: درپشت این شیر جای ستون فقرات كه از بالای سر تا دم یك حاشیه ۲ سانتی وجود دارد كه دور آن تزئینات ریزی انجام شده و روی پیشانی حیوان چند خط شكسته دیده می شود كه چین های آن را نشان می دهد.

وی تصریح كرد: دهان باز شیر بگونه ای است كه هیبت آن هنرمندانه القا شده و چشم های مثلثی شكل، گوش های گرد و كوچك متناسب با صورت و وجود ۴ دندان نیش بزرگ كه در فك بالا و پایین به فاصله ۶ تا ۷ سانت قرار گرفته و زبان بیرون آمده آن از حد فاصل بین ۲ دندان فك بالا و پایین غرش شیر را به صورت هنرمندانه نشان می دهد.

وی با بیان این كه بین ۲ گوش حیوان خطوطی كه خیلی كم كنده شده توانسته پشت سر را نشان دهد یادآور می شود: ماهیچه های پا را خیلی خوب نتوانسته اند القا كنند ولی با حاشیه های برجسته هنرمند توانسته ماهیچه های قوی شیر را نشان دهد و پنجه های قوی و جلو بودن پای راست به گونه ای است كه می خواهد حمله كند. شیر در دوره مادها و هخامنشی ها به عنوان نماد قدرت و صلابت مطرح بوده است.

معماری شاخصی که تخریب شد

 بقعه مباركه امامزاده  شاه ركن الدين (ع) بزرگوار از نوادگان  امام سجاد (ع) تاريخ ديگر را در پيشينه اين سرزمين ثبت مي کند. وبقه حضرت بی بی در میمند زیارت  حضرت ابوالفضل (مورت)درنظام آباد

  زمين نخستين مسجد عصر فعلي اين منطقه نيز اهدايي مرد بزرگ و خير فارغان- اکرم آقا معتضد کيواني است.  دبستان ناصري فارغان به نام ناصر معتضد کيوان اهداکننده ساختمان سال تحصيلي  30-1329 و  دبستان بخوان سال تحصيلي 35-1334  احداث شده اند.

جواهري در جنوب ايران

«فارغان» را بايد جواهري در جنوب ناميد که سرزمين کلانتر نشين، شهرآئینی هست. مي گويند ضرب سکه دراين شهر انجلم مي شده و آثار مکشوفه از دل خاک اين سرزمين بيانگرسکه هايي عجيب از دوران باستان خبر مي دهد.اما این حکایت همچنان ادامه دارد………

7 دیدگاه دربارهٔ «شیربرنزی- شیر باستانی برنزی-شیرفارغان-»

  1. ما اهالی فارغان وهرمزگان خواهان برگشت شیر برنزی بسته فارغان به موزه هرمزگان هستیم چرا میراث فرهنگی اقدامی نمیکنه خواهش میکنم. میراث فرهنگی این شی را به استان هرمزگان برگردونه ومایه سرافرازی وکارنامه بسیار معتبری از خود باقی بگزارد

  2. امروز من با بچه هایم به ساحل رفتم. یک صدف دریایی پیدا کردم و به دختر 4 ساله ام دادم و گفتم: “اگر این را به گوش خود بیاندازید می توانید اقیانوس را بشنوید.” یک خرچنگ زاهد داخل آن قرار داشت و گوشش را لمس کرد. او هرگز نمیخواهد برگردد! LoL می دانم که این موضوع کاملاً خاموش است اما مجبور شدم به کسی بگویم

  3. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  4. مااهالی منطقه فارغان نیزچون دیگرهم استانی های عزیزخواهان این اثرباستانی به هرمزگان میباشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *