تعزیه خوانی درفارغان

تعزیه خوانی در فارغانات

ایران سرزمین فرهنگ های گونه گون ، فارغانات هم سرزمین همزیستی فرهنگ ها ، سرزمین کثرت و وحدت است . فارغانات به لحاظ گستردگی قلمرو و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص دچار گستردگی و پراکندگی فرهنگی و در نتیجه برخورد این فرهنگ ها دارای فرهنگی پویا ، رو به گسترش و در مسیر تحول بوده است.
یکی از این عناصر ارزشمند فرهنگی تعزیه و شبیه خوانی است که طی سالیان جایگاه خود را در فرهنگ ایرانیان حفظ کرده است.
تعزیه (یا شبیه خوانی):نوعی نمایش مذهبی و سنّتی ایرانی شیعی، عمدتاً درباره شهادت امام علی و امام حسین (ع) و مصائب اهل بیت است.
واژه تعزیه/ تعزیت در اصل به معنای توصیه به صبر کردن، تسلّی دادن .

به معنای «شبیه خوانی» به کار نمی رود ، بلکه آنان تعزیه را به مراسمی نمادین اطلاق می کنند که در آن دسته های عزاداری در طول مراسم، شبیه ضریح یا تابوت ائمه (علیه السلام) را بر دوش می کشند و هم در پایان روز عاشورا ، اربعین و… آن را به خاک می سپارند.

برخی محققان، پیشینه تغزیه را به آیین هایی چون مصائب میترا، سوگ سیاوش، و یادگار زریران باز می گردانند و برخی پدید آمدن آن را متأثر از عناصر اساطیری بین النهرین و آناتولی و مصر، و کسانی نیز مصائب مسیح و دیگر افسانه های تاریخی در فرهنگ های هند و اروپایی و سامی را در پیدایی آن مؤثر دانسته اند. اما در هر حال از برپایی مجالس تعزیه به معنای امروزین آن تا پیش از پایان دوره صفویه اطمینان نداریم؛ تنها نکته آشکار این است که از زمان تسلط عرب ها بر ایران ، ایرانیان همیشه فرصتی می جستند تا خود را از آن سلطه رها کنند. پیدایش نهضت های مقاومت و فرقه های ایرانی که دشمنان دستگاه مرکزی قلمروی عربی اموی و بعدها عباسی بودند، از نتیجه های این کوشش بود. یکی از این مخالفت ها موضوع غصب خلافت توسط افرادی بود که از خاندان پیامبر (ص) نبودند . ایرانیان در برابر این خلفا ، از افراد خاندان پیامبر(ص) و فرزندانشان حمایت کرده و باعث رشد و رونق همه ساله مجالس تعزیه و دسته های عزاداری در کشور شدند. اگر چه که بدیهی است تعزیه به معنای نمایشی امروزه آن طی زمان و به تدریح بر پایه پذیرش شرایط و مردمان به وجود آمده است و نه یک شبه و به امر و دستور یک نفر.
تاورنیه – tavernier – یکی از مراحل تحول را در یادداشت هایش نشان داده است :
« در محرم ۱۰۴۶ خورشیدی در حضور شاه صفوی دوم در اصفهان شاهد مراسمی بوده است که پنج ساعت پیش از ظهر آغاز شده و تا ظهر ادامه داشته است . گفته او با مدرکی درشبیه سازی تمام می شود : در بعضی از این عماری ها طفل هایی شبیه نعش خوابیده بودند و آن هایی که دور عماری را احاطه کرده بودند گریه و نوحه و زاری می کردند. این طفلان شبیه دو طفل امام حسین (ع) هستند که بعد از شهادت امام ، خلیفه بغداد آنها را گرفت و به قتل رسانید.»
اوج وشروع تکامل تعزیه در فارغان و هم از دوران کلانتران فارغانات همرا بابادوره ناصرالدین شاه (۱۲۶۴ ۱۳۱۳) بود. چرا که به تعزیه علاقه فراوانی داشتند.درداخل قلعه کلانتران فارغان امکانات از کسانی که از دور ونزدیک برای شرکت در سوگواری عاشورا وتاسوعا حسینی، در ترویج تعزیه بسیار مؤثر بود. تعزیه خوانانِ آن جا که در حقیقت تعزیه خوانِ محلی بودند زیر نظر کلانتر فارغانات در برابر کدخدایان وبزراگان هرروستا در میدان قلعه والده خان تعزیه  خوان ی با نظم  واحترام به سردار شهیدان می خواندند.
با افول سلطنت قاجار و روی کار آمدن «رضاخان میرپنج» (۱۳۰۴ ۱۳۲۰ش) ، به ویژه در دهه دوم سلطنتش، دوران شکوفایی تعزیه هم به سر آمد. سوگواری های ماه محرّم محدود شد و ممنوعیت های متعددی به وجود آمد و به تدریج برگزاری رسمی مجالس تعزیه متوقف شد، اما اجرای آن در روستاها کمابیش ادامه یافت. رضاخان به دلایل سیاسی و شاید کینه ای که به سنت های مذهبی ایران داشت، برگزاری تعزیه و هر نوع مراسم مذهبی را در ایران ممنوع اعلام کرد تا تعزیه از تکیه دولت و دیگر حسینیه ها و نمایشخانه هایی با آن عظمت و شکوه به پهنه روستاها و شهرهای کوچک رانده شود.
عکس از حمیدرضا خوشیدی نوروز۱۳۹۶
عکس از حمیدرضا خوشیدی
آقای سید مصطفی حسینی درنقش علی اکبر (ع) وجهات نامبرده از صدای رسا ونغمه‌ها دلسوز در واقعه کربلا.

حمیدرضاخورشیدی

تعزیه و موسیقی:
چون شیوه بیان حوادث در تعزیه مبتنی بر آواز بود، معمولاً تعزیه‌خوانان فارغان با مقام‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی آشنایی داشتند.
از این رو تعزیه را یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ بخشی از نغمات موسیقی ایرانی دانسته‌اند.
در هر تعزیه ممکن بود اشعار در گوشه‌ها و دستگاه‌های متعددی خوانده شود، البته در سؤال و جواب‌ها لازم بود که تناسب مقام‌ها رعایت شود که فهرست گردان می گفتندنقش کارگردان هست.
خاندان صابری(محمدصادق صابری) پدر شهیدمازیار صابری از شهیدان جنگ تحمیلی پرداختن به تعزیه فارغان نقش خاصی که در خور این خاندان هست پررنگ تر نموده.

میمند-شمیل – سیرمند-بخوان

در روستاهای فوق با بجا آوردن رسم آئین تعزیه عاشورا حسینی شهادت مظلومانه سالار شهیدان را با شکوه خاص انجام می شود.
در این روستاهای کهن ودیرینه و زیبامنظره بکر وطبیعت در حمکت خداوند در امر این نقش دل ها به شور حسینی هم پیمان وزنده می شوند.
در ده هفتاد بنا به پایداری وعلاقه به خاندان سید وسالار کربلا در چندنقطه در امر اجرای تعزیه  اقدام نموده.
ارتباط میان تعزیه و موسیقی تنها از طریق آواز نبوده است، بلکه سازهای موسیقی نیز در مجالس تعزیه به‌کار می‌رفت، چنان‌که گاه پیش از آغاز تعزیه و به جای ” پیش‌خوانی ” با نواختن برخی سازها، مانند شیپور، طبل، دُهُل، کَرنا، سُرنا، نی‌لبک، نی، قره‌نی، نقاره و سِنج، تماشاگران را برای شنیدن و دیدن تعزیه آماده می‌کردند.
در صحنه‌های فاقد گفتگو، مثل صحنه‌های مسافرت یا نبرد یا در وقفه‌های میان جریان نمایش (آکسیون‌ها)، نیز از ساز استفاده می‌شد. در تعزیه معمولاً هر یک از سازها کاربرد خاصی داشتند، مثلاً هنگام ورود اشخاص و شروع جنگ‌ها طبل می‌زدند و هنگام وقوع صحنه‌های حزن‌آلود شیپور و قره‌نی می‌نواختند.موسیقی تعزیه موجب حفظ و تداوم بسیاری از نغمه‌ها و قطعات موسیقی سازی و آوازی ایران شد و از سوی دیگر، این موسیقی را در مراتب مختلف تحت‌تأثیر عمیق موسیقی تعزیه وجود دارد.

 

نویسنده: آذین معتضد کیوانی

ارشتیکس، علاقه مند به تاریخ (ابنیه) شمال هرمزگان فارغان (فارغان زمین).با گویش فارغانی. کوچکترین کار حقیر و تالیف دوجلد کتاب بنام "فارغانات"و نگاهیِ اجمالی بر تاریخ "فارغان زمین"

24 دیدگاه برای “تعزیه خوانی درفارغان”

 1. سلام اگه اطلاعاتی یا عکسی خواستین درخدمتم بیشتری تاریخ قبل از انقلاب فارغون بزار

  1. سلام وسپاس که بازدید کردین. خدمتتان عرض شود بزودی تاریخی مصور از فارغانات چاپ ومنتشر می شود.اما تا ان روز به دلیل رفرنس های جامع وحقیقی حوصله بخرج بفرمایید عکس ها به آدرس بفرستید09177688521.

 2. سلام آقای کیوان ممنون از مطالب کامل وزیبای شما بسیار لذت بردم وکلی احساس غرور کردم که یک فارغانی هستم .از شما درخواستی داشتم که اگه امکان داره در قسمت ی که فامیلهایی که در فارغان زندگی میکنند فامیل صابری هم قرار داده بشه .درخواست بعدی من ویا در واقع پیشنهاد بعدی من این هستش که پر قسمتی که در مورد تعزیه خوانی توضیح دادید اسمی از خانواده صابری که سالهای سال بانی تعزیه فارغان هستند هم ببرید .با تشکر وقدردانی از زحمات شما .فاطمه صابری

 3. سلام ممنون که فامیل خانواده صابری رو هم به مطالبتون اضافه کردید .بزودی یک سری عکس از تعزیه خوانه در سالهای گذشته وقدیم دست خط های خوشنویسی شده از پدر بزرگ مرحومم (محمد صادق صابری )رو هم براتون میفرستم .

  1. درود با جان دل میپذیرم لطفا هرچه زوتر مطالب وعکس ودستخط های مرحوم صابری وحتی مرحوم کوچک علی را برایم بفرستید. چون نگهداری ان درخانه فقط دلخوشی کوتاهی همراه داره اما تا ده دیگر با توجه به اب هوای بعد هرمزگان چیزی از ان نمی ماند مابا نگهداری مناسب این اثار حفظ وبه بیشتر مردم ارائه میدیم سپاس که جواب دادید

 4. با سلام شما از کسانی که با خطی زیبا جملات نسخه های تعزیه را نوشته اند اسمی بمیان نیاورده اید.امثال میرزا حسین منشی خان فارغان.جزء با سوادترین های فارغان که اصلیتی بخوانی دارند(زمان والده خان).و نوه ایشان حسین حسین پور پیر غلام حسینی که توسط امام جمعه حاجی آباد مورد تقدیر قرار گرفتند…

 5. با سلام.میرزا حسین استاد کوچکعلی میباشد.میرزا حسین پدر حسین پور بزرگ و پدربزرگ حسین پور کوچک میباشد…

 6. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 7. Quality websites will always have quality solutions and products. There are certain stop words that online spiders see and that spells out bad news for your web site. For everybody who is confident in yours, give it a try!

 8. Attached find a detailed summary of the work we have done to scale physical activity programs that prevent and control diabetes, arthritis, cancer, childhood obesity and assist in the prevention of falls. We are also involved in a trial with the National Institute on Aging to advance physical activity interventions for individuals with early cognitive impairment.

 9. Greetings! I’ve been following your site for a long
  time now and finally got the bravery to go ahead and
  give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!

 10. magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You must proceed your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 11. با درود! اقای معتضد کیوانی سایت فارغُنی بسیار مفیدی در افرهنگ وتمدن ما هستن ما سایت این تغییرات کوچک میخواد که بزرگترین سایت فارغانات درشمال هدمزگان هست را ایجاد می کند.
  با تشکر از شما برای به اشتراک گذاشتن مطالب بدون هرگونه چشم داشتی برای قوم خودت انجام میدهید

 12. اواخر بیش از سه ساعت در حال مرور درمورد تعزیه آنلاین بوده ام ، اما به هیچ وجه مقاله جالبی مانند مقاله شما کشف نکردم.
  برای من قیمت بسیار زیبایی است. در دید من،
  اگر همه صاحبان وب سایت و وبلاگ نویسان بسیار عالی عمل کرده باشند اما مطالب وعکسها هترمندانه وبسیار عالی هست
  همانطور که شما انجام دادید ، اینترنت ممکن است بسیار مفیدتر از همیشه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *