سیروئیه -شمیل-جائین-آشکارا-ده شیغ

به نام خدا

جائین، شمیل،آشکارا،سیروئیه دهنه ده شیغ

از روستاهای با فرهنک وتمدن کهن ، 40 تا20 کیلومتری شهر فارغان واقع شده، که دارای مکان های دیدنی زیادی، از جمله یکی از قدیمی ترین و بزرگترین قلعه های کناره کوه بزرگ جائین واقع شده است.

وجه تسمیه با توجه به کتب تاریخی، چند زبان مانند عربی واروپایی این منطقه در مسیر راه شاهی بطرف ده شیغ  درزمان حمله اشکانیان برای بیرون راندن سلوکیان (حکوکت دست نشانده یونانیان) و حمله لشکریان داریوش به فرماندهی(ارته وردیه)برای دستگیری بردیای دروغین (ویزاته) این منطقه دردل تاریخ باستانی نقش مهم ایفاد نموده است .

برگرفته از سایت جائینhttp://www.jayin.blogfa.com/post/59

جائین و سیروئیه وشمیل ودق آشکارا که در شمال دریاچه ای  پر از ماهی ومرغابی برای این برزن روزی مناسب داشته.

این برزن هامحلی امن برای زندگی تجار وتجارت، در خصوص ارئه انواع کالا قیمتی زیورآلات فعالیت داشته وازجمله نقره وشکل دهی طلا وچاپین یعنی رنگ و پارچه ابریشمی وچرم وپوست ودباغی کردن مهارت ویژه داشته وبستر مناسنی در بازارهای شبانکاره پارس  ایجادبفروش میرفته.

این روستاها در کنارهم با جمعیت متوسط. نیروی مناسب برای کار کشاورزی وزراعت ودامداری درپی داشته بنابراین درموفعیت مناسب جغرافیایی قرار گرفته.

روستای تاریخی جائین وده شیغ و سیروئیه در شمال وغرب در مسیر جاده فارغانات به احمدی قرا ر گرفت.
مهمترین جاذبه این روستا، قلعه ای اسیاب های ابی وقنات وبزرگترین وبا قدامت ترین منبع تاریخی ده شیغ هست که طبق گفته اهالی اون منطقه قدمتی نزدیک به 2500سال داره.

برگرفته از سایت جائین

این روستا در قدیم بین راه قرار گرفته که باعث شده اهالی روستا پیشه وری وصنعتی بسیار خوب داشته باشند ومحل تعمیرات وسایل کاروانیان به شرق وغرب وشمال بوده.

آغاز تاریخ با خونه  تیرچوب  وکاه گلی

تمام خانه های روستایی فارغانات خونه گلی و دار ور چینه خشت خام وچینه ای برای دیوارهای قطور وبلند. Daar var chin    با وجود فراوانی و ارزانی سیمان و آهن ،  مردم خونه گلی را فراموش کردند،  خانه هایی که بخاطر ساختاری از گل وتیر چوبی و با داشتن سبک معماری در تابستان ها خنک و در زمستان گرم بود،

همچنین حرارت مرکز داشت،  که از هیزم و ذغال بود،  یعنی کنترل انرژی رعایت شده بود.  اما امروزه در منطقه تمام خانه های چوب گلی قدیمی را خراب و نابود کردند،  ولی تعدادی خانه تیر چوب گلی مرمت کردن ودادوش داده اند (اندود کاه گل)  موجود است،

خانه های گلی جائین وشمیل نمونه های بی مانند تاریخی هستند،

آنها محیطی آرام و دور از دغدغـه زندگی شهری دارند.

برای آنهایی که رویای زندگی در طبیعت را دارند،  و تجربه دیگری از اقامت دراطاق  تیرچوبی وکاه گلی،  از نمونه های بی مانند تاریخی است.

خانه گلی جائین دارای چند  اتاق بزرگ گاهن بالا خانه در دو طبقه هم، یک بالکن بزرگ ، یک آشپزخانه با پیش درخت نخل ودرخت گز یا هورس از کوه جائین.

عمر طولانی و سلامت در زندگی طبیعی

جائین شمیل وآشکارا

اردیبهشت در شمیل و کناره کوه جائین واقعاً بهشته،  همه جا را سبزه گیاهان مختلف فراگرفته و عطر گلهای رنگارنگ در فضای لذت بخش پیچیده،  بوته های چای شکفته شده و نوید وقت چیدن آن طلا را خبر می دهد،  مرد و زن همه با هم باغهای وصیفی جات مشغول فعالیتند.

بهترین و مرغوبترین گندم زرت وخرما وهندوانه ارگانیک جهان در این مزارع تولید می شود، باغات معرف که مرکز توریستی هرمزگان اینجاست در میان این باغات قرار دارد و همیشه مسافران را از دور دست ها به خود جلب می کند،.

خوراک وترشی جات ومرباانواع حلوا

مربای گل نارنج وترشی کبشه (بنه  نارس)و انواع  غذا های خوش مزه محلی منحصر بفرد که تفاوتهای آشکاری با دیگر جاهای ،  اوبنه، اومغزو،  او نار وگردو ، پنیر محلی اشکارا، خورشت فسنجان، کباب دیگی و انواع خورشت ها و غذا های محلی جزئی از خوراک فارغانات می باشد.

حلوا

درپخت حلوا بنا به یکسان بودن حلو در فارغانات حلواقند-حلواخرما-حلواکاکل کنجید-حلوا دویسک با روغن محلی وحلو کلوچه ای.

صنعت

در صنعت وپیشه وری بافتن انواع جاجیم چادر شب وکار بر روی نقره در جائین  وزراعت ودام داری در آشکارابخش از این صنعت هست.

بنا به گاه شماری ومعابد بزرگ در کتب مختلف دهنه ده شیغ مقاله مستقل تقدیم خواهدشد.

یک دیدگاه دربارهٔ «سیروئیه -شمیل-جائین-آشکارا-ده شیغ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.